Letadlo

 

Uzavření1. MS Čentická P9-Covid
 

Třídní plán - červená třída

 

Školní rok 2020/21

 

KVĚTEN V ČERVENÉ TŘÍDĚ

V květnu jsme se konečně po 2 měsících mohli sejít zase všichni dohromady. Hned na začátku měsíce jsme se naučily básničku pro maminky k jejich svátku a také jsme pro ně vyrobily malý dáreček. Poznávali jsme, jak to vypadá na zahradě na jaře a poznávali jsme jarní kytičky - vytleskávali jsme jejich jména podle počtu slabik. Vyráběli jsme i včelku a dělali různé pracovní listy. Potom jsme si povídali o naší rodině. Kdo do ní patří, jak se jmenuje maminka a tatínek a sourozenec - ne všichni jsme ale věděli, jak se naše maminka a tatínek jmenují. Povídali jsme si i o domečku, ve kterém bydlíme. Pak jsme poznávali zemi, ve které žijeme. Už víme, že se jmenuje Česká republika, jak se jmenuje naše hlavní město, jaké jsou dvě největší řeky - Vltava, Labe, že máme spoustu hor, jezer, rybníků, lesů a že nemáme žádné moře. Řekli jsme si také, kdo je pan prezident, jak vypadá naše vlajka, kterou jsme si i vyrobili, že máme státní hymnu, státní znak a co jsou korunovační klenoty. Pověděli jsme si, že naše republika má 4 sousedy, a kteří to jsou. Také jsme si poslechli pověst o Praotci Čechovi a Karlu IV. Konec měsíce jsme věnovali pohádkám. Převyprávěli jsme si pohádky, které známe - O Červené Karkulce, O Koblížkovi, Hrnečku vař, O třech prasátkách a O perníkové chaloupce. Také k nám zavítalo divadlo s písničkami pana Svěráka a Uhlíře, které se nám moc líbilo. A už se těšíme na červen a na krásné počasí. 

 

DUBEN V ČERVENÉ TŘÍDĚ 

Dle nařízení vlády jsme se sešli až 12.4. v omezeném počtu. Jelikož jsme se mohli potkat jen v omezeném počtu, tak v naší, tedy červené třídě jsme měli děti rodičů spadající do IZS a část předškoláků ze žluté třídy. Celý duben jsme se věnovali tématu " Zvířata". Rozšířili jsme si obzory o domácích, hospodářských, volně žijících a exotických zvířatech. Malovali jsme, vyškrabovali zvířátka do modelíny, vyráběli origami pejsky, berušky, kačenky na vodě, dělali jsme i pracovní listy a největší problém nám dělalo sestavit dle předlohy rozstříhaný obrázek lva - u toho jsme se fakt dost zapotili. Také jsme měli Malou technickou univerzitu na téma " Malý vodohospodář", kde jsme se seznámili s různými možnostmi filtrace vody a vyzkoušeli si postavit model čističky. Také jsme měli projektový den na téma " Malý archeolog". Zkusili jsme si, co dělají archeologové a vyhledávali vykopávky v nalezišti. Také jsme si zkusili vytvořit rekonstrukci objevených staveb. Na konci měsíce tj. 30.dubna jsme měli čarodějnický rej. Měli jsme diskotéku v maskách, vymýšleli jsme různá zaříkávadla a čarodějná jména. Po zahradě jsme plnili úkoly a hledali indicie k uvaření kouzelného lektvaru. Nyní se už těšíme na květen.

 

ÚNOR V ČERVENÉ TŘÍDĚ 

První týden v únoru jsme strávili z důvodu karantény všichni doma. Když jsme se sešli, tak jsme si začali povídat o povoláních. Co slovo povolání znamená, jaká povolání mají naši rodiče ( i většina z nás věděla jen, že pracují ). Hodně jsme pracovali na interaktivní tabuli, práce s ní nás velice baví, podle hádanek jsme přemýšleli, co je to za povolání nebo jsme profesi poznávali podle obrázků - co k jakému povolání potřebuji. Poznali jsme například hasiče, policistu, kadeřnici, prodavačku, uklízečku, učitelku atd. Pak nás čekalo téma Masopust - co to Masopust je , proč se slaví. K tomu jsme se naučili rozpoznávat různé hudební nástroje. Naučili jsme se, že jsou nástroje dechové, bicí, strunné. Také jsme měli jejich praktickou ukázku. Naučili jsme se nové písničky, ale nejvíc nás bavila " Já jsem muzikant". Stihli jsme i uspořádat karneval, kde jsme nejen tančili, ale také hráli různé hry , což se nám moc líbilo. Nakonec měsíce jsme si pověděli, že rok má 4 roční období a že den je rozdělen na několik časových úseků - ráno, dopoledne, poledne, odpoledne, večer. Povídali jsme si o tom, co celý den děláme, ať už ve školce nebo doma. Naučili jsme se nové básničky, hodně jsme kreslili, dělali pracovní listy a cvičili. A už se těšíme na březen a na jaro, které s ním přijde.

Vaši červeňáci

 

LEDEN V ČERVENÉ TŘÍDĚ

První týden v lednu jsme si ještě povídali o Vánocích a o tom, co nám přinesl Ježíšek. Také jsme se seznámili s tradicí Tří králů. Naučili jsme se o nich písničku a také jsme si je výtvarně zpracovali. Pak jsme si povídali o zimě a zimních sportech a radovánkách. Poveděli jsme si, jak se správně v zimě obléknout, jak na sebe dávat pozor při zimních sportech, aby se nám nic nestalo. Poznali jsme zimní sporty, které neznáme - krasobruslení, akrobatické lyžování, biatlon, závodní boby atd. Také jsme si pověděli o tom, co dělat, když se pod námi propadne led na rybníku. Počasí nám dopřálo sněhové nadílky, kterou jsme náležitě využili. Ježdění na lopatách z našeho kopečka, koulování a stavění sněhuláků jsme si parádně užili. Naučili jsme se nové básničky a písničky. Pozorovali jsme, jak se led rozpouští na vodu. Poslední týden nás postihla karanténa, ale už se těšíme, co budeme dělat v únoru.

Vaši červeňáci

 

PROSINEC V ČERVENÉ TŘÍDĚ

Celý měsíc jsme se věnovali povídání o nejkrásnějších svátcích v roce - Vánocích. Na začátku měsíce nás navštívil Mikuláš, čert a anděl, kterým jsme zazpívali písničku a pověděli básničku a on nám za to nadělil malé balíčky. Také jsme si Mikuláše vyrobili ze špejle a barevného papíru. Potom jsme si povídali o tom, co je to advent, kdo to byl Ježíšek a proč nám naděluje dárečky - četli jsme si o tom z knížky pro děti o Ježíškovi. Vyráběli a dělali jsme různé ozdoby do třídy. Také jsme pracovali na dárkách pro rodiče. Dokonce jsme pekli i perníky a zdobili je vlastnoručně připravenou cukrovou polevou. Před školkou jsme si nazdobili stromeček a zapívali jsme si u něj i koledy. Také nás navštívila dvě divadélka " Čert a Káča " a " O princeně z plakátu". Dokonce k nám stihl dorazit i Ježíšek s nadílkou. Všem přejeme šťastný Nový rok 2021 a doufáme, že nebude tak náročný jako ten předešlý.  Vaši červeňáci.

 

LISTOPAD V ČERVENÉ TŘÍDĚ

Na začátku měsíce jsme si povídali o tom, co umí vítr a déšť. Poslechli jsme si příběh dešťové kapičky - příběh o koloběhu vody v přírodě. Naučili jsme se básničku o dešťových kapičkách a také jsme si zablbli s padákem. Zapouštěli jsme barvičky a foukali brčkama do míčků. Kreslili jsme draky a cvičili se šátky. Navštívil nás sv. Martin se svým koněm. Dověděli jsme se něco o jeho životě a pak jsme na zahrádce plnili jeho úkoly a nakonec nás povozil i na svém koni. Pak jsme si povídali o našem těle. Jak vypadá, co máme uvnitř, co jsou horní a dolní končetiny atd. Také jsme si pověděli o nemocech a bacilech, co se s námi děje když jsme nemocní a co dělat proto, abychom byli zdraví. Co je pro nás zdravé a nezdravé v jídle. A také jsme měli ve třídě "operaci." Přišla paní Marůdková a hrozně ji bolelo bříško. Nakonec musela na operaci, kde ji paní doktorka a sestřička vyčistili celé bříško. A teď už netrpělivě vyhlížíme prosinec až přijde Mikuláš, anděl a čert a hlavně ten Ježíšek.

Vaši červenáci

 

ŘÍJEN V ČERVENÉ TŘÍDĚ

V říjnu jsme pozorovali přírodu, jak se krásně zbarvuje. Povídali jsme si o tom, jaké dobroty nám rostou na zahrádce a na poli. Říkali jsme si jaký rozdíl je mezi ovocem a zeleninou. Kde roste zelenina a kde ovoce.. Zahráli jsme si na kuchaře a ochutnali jsme dobroty (ovoce a zeleninu), které jsme měli za úkol přinést. Také jsme si zdramatizovali pohádku " O veliké řepě". Stihli jsme se ( kdo měl zájem ) i vánočně vyfotit. Seznámili jsme se také s lesem. Jaké stromy zde rostou- jehličnaté x listnaté, jaká zvířátka tam můžeme potkat nebo jaké houby a keře do lesa také patří. Naučili jsme se také několik nových básniček, také jsme zpívali, malovali, tvořili a cvičili. Moc nás baví pracovat na interaktivní tabuli. Také nás navštívilo divadlo " Z písničky do písničky", kde jsme si zazpívali známé písničky od Svěráka a Uhlíře. 

Vaši červeňáci

 

ZÁŘÍ V ČERVENÉ TŘÍDĚ

V naší třídě se sešlo mnoho nových kamarádů. Postupně jsme se seznámili s prostory MŠ, seznámili se s pravidly třídy, která se snažíme dodržovat. Naučili jsme se básničky i jsme si zazpívali nějaké písníčky, které nás velmi baví. Zatím se hodně pereme s rýmou a kašlem, takže nás zatím chodí pomálu. Proto nám stále dělá velký problém zapamatovat si jména všech kamarádů. Už nás ale stihlo navštívit divadlo, tedy spíše " Bublinkové radovánky", které se nám moc líbily. Také jsme vyráběli model na výstavu k místním zahrádkářům. Téma bylo " Zahrada plná života" a moc se nám to povedlo. Ještě jsme stihli vyrobit draka na výstavu do Europarku. S čím se zatím trochu pereme je jídlo. Ani svačinky, ani obědy nám zatím moc nechutnají, ale časem se to určitě zlepší. Pár kamarádů má ještě trošku problém se stýskáním po maminkách, ale i to za chvilku překonáme. Také jsme se zapojili do projektu se Sokolem. Celý rok budeme pilně cvičit a plnit úkoly. A jelikož nám celé září přálo počasí, tak jsme co nejvíce času trávili na naší zahrádce. Září nám uteklo jako voda a už se těšíme, co nám přinese říjen.

Vaši červeňáci

 



 

Školní rok 2019/20

 

BŘEZEN V ČERVENÉ TŘÍDĚ

Po jarních prázdninách jsme si procvičili dopravní prostředky, jak se chovat na chodníku, snažili jsme si uvědomit, co je správné a co ne. Začali jsme si povídat o předjaří, prvních jarních květinách a o tom, jak se probouzí příroda. Pracovali jsme na výrobě Narcisky, která se dětem opravdu povedla. Bohužel po krátké době jsme museli naši MŠ uzavřít kvůli rozšíření viru Covid-19. Nyní čekáme co bude dál. Přejeme Vám, aby jste tuto dobu přečkali ve zdraví a hlavně abychom se brzo zase shledali.

 

ÚNOR V ČERVENÉ TŘÍDĚ 

Únor je za námi a s ním i prohlubování znalostí o různých materiálech, které nás všude obklopují. Pověděli jsme si o jejich tvarech, vlastnostech a kde všude se vyskytují. Dále jsme se zabývali bezpečností při práci s nimi, jaké používáme ochranné pomůcky. Pověděli jsme si o různých povoláních a také jsme si namalovali, čím bychom chtěli být, až budeme velcí. Věnovali jsme se pojmům před, za, vpravo, vlevo, nahoře, dole… Prohloubili jsme si znalosti o masopustu. Použili jsme tematické pracovní listy, cvičili jsme s míčky a šátky, opakovali jsme básničky a písničky. V tomto měsíci jsme se seznámili s dvěma krásnými fenkami Borůvkou a Fidorkou, které se svými páníčkem provozují Canisterapii. V neposlední řadě jsme si užili krásné dopoledne v duchu karnevalu. Oceňujeme vlastnoručně vyrobené masky. No a na závěr jsme absolvovali další část programu “Malá technická univerzita”.

 

LEDEN V ČERVENÉ TŘÍDĚ

Nezvykle teplý leden nám bohužel nepřinesl ani trošku sněhu. Přesto jsme si stačili říci něco o zimě jako takové a ročních období. Probrali jsme typické znaky zimy, zimní sporty a prohloubili jsme naše znalosti o bezpečném chování při zimním sportování. Využili jsme obrazového materiálu a také interaktivní tabule. Uspořádali jsme slalom na bobech (vozili jsme děti na prostěradle po třídě), zhotovili jsme vrány na stromech a použili tematické pracovní listy. Prohloubili jsme si poznatky o částech dne, vyrobili jsme budíky s posuvnými ručičkami. V neposlední řadě jsme se zabývali ekologií. Jak a proč třídíme, a také co vše se dá z tříděného materiálu vyrobit. Nechyběly ani tematické pohybové hry a cvičení na tělovýchovném náčiní. Také jsme se naučili dvě krásné zimní písničky a básničky. Nakonec samozřejmě nesmíme opomenout dvě setkání s technikou v projektu „Malé technické univerzity“.

 

PROSINEC V ČERVENÉ TŘÍDĚ

S příchodem měsíce prosince jsme měli Vánoční náladu a těšili se na Ježíška. Seznámili jsme se s Adventem a s tím, co nám přináší. Hezké chvilky nám zpříjemnilo divadelní představení „Čertoviny“, po pohádce k nám přišel i Mikuláš a nadělil nám dárky. Při celodenním výletě do Kutné hory jsme se seznámili s tradicemi našich babiček a prababiček, vyrobili si ozdobu, prošli se kolem sv. Barbory a dozvěděli se o historii města. Nezapomněli jsme ani procvičovat počítaní, paměť, sluch a rozvíjet své schopnosti. Příjemné Vánoční chvilky nám ve školce zpříjemnilo setkání s rodiči, kde jsme jim ukázali, co jsme si pro ně připravili a podívali se na Vánoční divadélko. To je od nás zatím všechno.

Hodně štěstí v novém roce 2020 Vám přejí Vaši „Červěnáci“

 

LISTOPAD V ČERVENÉ TŘÍDĚ

Vítr nám přivál mraky a i draky, povídali jsme si o tom, jak se nám počasí mění, kde se bere déšť. Chodili jsme na procházky a na jedné jsme si i pustili ,,Draka přání“. Bohužel přání bylo tolik, že drak vše neunesl, a tak jsme si ho nechali aspoň v šatně. Dostali jsme od Medvídka Niveáčka poprvé úkoly, s kobylkou Emilkou jsme trénovali hody do dálky a rozvíjeli jsme myšlení, paměť a tvoření. Se svátkem Sv. Martina jsme se začali těšit na zimu a připravovat se na Vánoce. Nezapomněli jsme se seznámit s naším tělem, co a jak funguje, jak se o sebe starat. Zkusili jsme si sádrovat nohu, poznat trávicí a dýchací soustavu a nezapomněli jsme ani na naše smysly. Krásné podzimní chvíle nám zpestřila návštěva papoušků, s kterými jsme se mohli i vyfotografovat. Kromě papoušků jsme se mohli seznámit se životem nevidomých pod názvem „Šifra mistra Brailla“. Stále zdokonalujeme své projektové dovednosti v „Malé technické univerzitě“. Koncem měsíce jsme si mohli pro Vás vytvořit překvapení, které Vám brzo ukážeme.

Krásné předvánoční dny Vám přejí „Červěňáci“

 

ŘÍJEN V ČERVENÉ TŘÍDĚ

S podzimem přichází barvy, proto jsme si povídali o tom, jak se příroda mění, co se děje na zahradě a jak se nám vše zbarvuje. Zopakovali jsme si třídění ovoce a zeleniny, procvičili znalosti co vše víme a rozšířili o nové. Navštívili jsme Výstavu ovoce a zeleniny místních zahrádkářů, kde byla výtvarná díla od nás a ostatních na téma „Voda v zahradě“.

S podzimem přichází i zazimování zvířat v lese, proto jsem si zopakovali, co vše o lese víme a jaká zvířata v něm žijí. Měli jsme také možnost být kreativní: malovat nohama, vyrábět z podzimních plodů mandaly, dlabat dýně anebo vyrobit krmítko pro ptáčky. Nadále jsme měli možnost rozšířit své dovednosti v Malé technické univerzitě.

Měsíc nám zpříjemnilo divadelní představeni „O pejskovi a kočičce“. Navštívili jsme základní školu, kde jsme si mohli vyzkoušet jak to v ní chodí, něco si vyrobit a naučit. 

Konec měsíce nám krásně zakončila cesta do svíčkárny v Šestajovicích, kde jsme si kromě dárečků odnesli i zážitky z návštěvy mini zoo.

To je zatím vše. Tak zase příště. Vaši „Červěňáci“

 

ZÁŘÍ V ČERVENÉ TŘÍDĚ

Rychle nám to uteklo a máme po létu. Už jsou z nás velké děti a máme třídu plnou předškoláků. Po zážitcích z prázdnin jsme se začali učit básnicky, písničky a procvičovat znalosti. Seznámili se s novými kamarády a snažili si pomáhat. Radost nám udělal projekt od Sokola, kde jsme se seznámili s kobylkou Emilkou a procvičovali s ní skoky, přeskoky. Do školky nám přijelo i divadlo, kde jsme mohli vidět pohádku ,,Perníková Chaloupka“. Vítr nám přifoukl i ,,Podzim“ a my jsme ho mohli přivítat na zahradě. Díky Sdružení rodičů jsme si mohli zasoutěžit, vyrábět s babičkami na „Bramboriádě“. Šikovní rodiče nám k tomu přinesly i něco dobrého. Moc jim za to děkujeme. Měli jsme první hodinu technické univerzity, kde jsme si vyzkoušeli, jak se navrhují města a staví.

To je zatím od nás vše. Hezké Podzimní období - Vaši „Červeňáci“

 



 


UČÍME SE SE ZVÍŘÁTKY

Září: Svět v mateřské škole

Říjen: Sklízíme plody podzimu

Listopad: Když se počasí pokazí - nám  to hru nezkazí

Prosinec: Nastává nám čas vánoční

Leden: "Leden je měsíc plný ledu..."

Únor: Objevujeme svět kolem nás

Březen: "Přijelo jaro k nám na sluníčku..."

Duben: Otevíráme poklady moudrosti

Květen: Když láska kvete

Červen: V dobrém jsme se sešli - v dobrém se rozejdem