Červená třída

Počet dětí: 22
Věk dětí: 3-4 let
Kontakt: 281 971 135 – i pro omluvy

Veronika Nigošová
Třídní učitelka
Monika Slavíková
Třídní učitelka
Michaela Kartousová
Asistent pedagoga

Červená třída s hernou

Září v červené třídě

Září pro nás bylo celkem náročné. Ve třídě je nás spousta nových kamarádů. Hodně z nás skoro celé září plakalo, ale ke konci měsíce už jsme se polepšili. Zatím jsme se ani nestačili moc skamarádit, protože na nás huply virózy a také neštovice, takže jsme se ve třídě tak různě střídali. Stihli jsme vyrobit obrázek na výstavu ovoce a zeleniny, kterou pořádají místní zahrádkáři. Naučili jsme se nové básničky a zpívali jsme písničky. Také nás moc baví cvičit a hrát hry. Hned na začátku měsíce jsme se šli podívat na Den Zdraví na multifunkční hřiště. Také nás navštívilo divadlo „Sedmitrpaslíci“ a přijeli k nám na ukázku dravci. Na závěr měsíce jsme si užili Jablíčkohraní s Inkou.

 

 Říjen v červené třídě

Tak nám uplynul další měsíc, ale nemocnost nás bohužel zatím neopustila. Celý měsíc nás chodilo jen pár kamarádů, popřípadě jsme byli spojené všechny třídy v jedné. Přesto jsme toho spoustu stihly. Na začátku měsíce jsme si povídaly o ovoci a zelenině. Co patří mezi ovoce, kde roste, poznávaly jsme ho podle obrázků. Také jsme poznaly různou zeleninu. Dozvěděly jsme se, kde roste a také ji poznávaly podle obrázků. Velkým překvapením pro nás bylo zjištění, že meloun, který všichni považujeme za ovoce, je vlastně zelenina. Také došlo na ochutnávání ovoce i syrové zeleniny. Vlastně jsme zjišťovaly, jakou mají chuť. Pak nás čekala procházka k místním zahrádkářům na výstavu Ovoce a zeleniny. Jedno dopoledne nás také navštívil tatínek od kamarádky z modré třídy Anetky a sázely jsme s ním na naší zahradě ovocné stromky a keře, například třešně, maliny, rybíz. Také jsme měly možnost si s rodiči vydlabat dýni nebo vyrobit strašidelnou lucernu ze skleněné lahve. Pak jsme poznávaly les. Jaké stromy v lese rostou – jehličnaté x listnaté. Které keře v lese poznáme. Jaké houby rostou v lese a jaké jsou jedlé a které ne. Pak jsme si povídaly o zvířátkách, která žijí v lese. Poznávaly jsme je podle obrázků i zvuků. Také nás navštívilo divadlo – Ptačí cirkus, které se nám velmi líbilo.

LISTOPAD V ČERVENÉ TŘÍDĚ

Na začátku měsíce jsme si povídali o počasí, hlavně o větru a dešti. Dozvěděli jsme se, jaký vítr může být – silný x slabý x nepříjemný atd. Také jsme přemýšleli o tom, jaké škody může velký vítr udělat. Co máme dělat, tedy spíše kam nechodit, když hodně fouká a prší a co se nám může stát. K větru patří samozřejmě pouštění draků, takže i my jsme si draky vyrobili. Učili jsme se básničku o dešťových kapičkách, cvičili jsme s padákem, což nás velmi bavilo. Zkoušeli jsme i zapouštět barvičky. Také jsme se něco dozvěděli o svatém Martinovi – kdo to byl, co dobrého udělal, proč se říká, že přijede na bílém koni a jaké tradiční jídlo ke svátku svatého Martina patří. Také jsme si namalovali svatomartinského koně. Pak už jsme se vrhli na téma – Moje tělo a zdraví. Poznali jsme, jak naše tělo vypadá, hlavně tedy z venku. Dozvěděli jsme se, že nikdo na světě není stejný. Povídali jsme si o různých nemocech, jak se léčit, když jsme nastydlí nebo máme chřipku. A když už si s námi rodiče neví rady, tak musíme navštívit paní doktorku nebo pana doktora. Zpívali jsme Hlava, ramena, kolena, place, což byla hrozná legrace. Také nás navštívili živí papoušci, se kterými jsme se mohli i vyfotit a na konci měsíce nás navštívil vodící pes Belynka se svojí paničkou. Ta nám povídala o tom, jaké to je nic nevidět a jaké pomůcky jí život ulehčují. A teď už se těšíme na nejkrásnější měsíc v roce, nejen proto, že se těšíme na sníh, ale hlavně se těšíme na Ježíška.

 

PROSINEC V ČERVENÉÍ

Prosinec se u nás nesl v duchu příprav na adventní čas. Nejprve jsme očekávali příchod Mikuláše, čerta a anděla. Pro ně jsme se naučili krásnou básničku a písničku. Nikoho si do pekla neodnesli, naopak nás pochválili a dali nám i nějakou tu dobrotu. Pak už jsme se těšili na příchod Ježíška. Tvořili jsme různé výzdoby do třídy i šatny např. zvonečky, vánoční stromečky, kapříky atd. Stihlo nás navštívit divadélko  “ O námořníku Čepičkovi“. Užili jsme si i tvořivé odpoledne se spolkem rodičů, kde jsme vyráběli přáníčka a svícínky. Také jsme se vydali na výlet na statek do Třebíze, kde nám povídali , co o Vánocích ještě nevíme a jak to chodívalo dříve, za dob našich prababiček. Užili jsme si i první letošní sněhovou nadílku. Jezdili jsme na zahrádce z kopce na lopatách, stavěli sněhuláky a dělali andělíčky do sněhu. Zpívali jsme spoustu písniček, koled a naučili se nové básničky. Dokonce k nám dorazil i Ježíšek s nadílkou a spoustou nových hraček. Ke konci měsíce jsme chodili hodně na procházky po okolí a také jsme se šli podívat na kapříky do kádí.

 

LEDEN V ČERVENÉÍ

První týden jsme si povídali o Vánocích, co kdo dostal a jaký dárek byl ten NEJ. Pak jsme si vyprávěli o Třech králích. Dozvěděli jsme se, kdo byli, jak se jmenovali, naučili jsme se o nich básničku i písničku, kterou jsme si zpestřili Orfovými nástroji. Také jsme si o nich pustili příběh. Další dny jsme věnovali zimnímu počasí a zimním sportům. Dělali jsme pokusy s vodou, dozvěděli jsme, jak funguje koloběh vody v přírodě, dělali jsme různé pracovní listy na grafomotoriku, vyrobili jsme si výzdobu do třídy i do šatny – sněhuláka, rukavice, zimní čepice, vystřihovali jsme vločky a dokonce jsme vyráběli ptáčkům krmení na zimu ze sádla a semínek. I když nám počasí nepřálo, tak jsme na zahradě uspořádali zimní olympiádu a soutěžili jsme v koulování, sáňkování a hokeji. A dostali jsme za to dokonce i medaile. Naučili jsme se nové básničky a písničky, které nás moc baví. Dokonce nás navštívili dva pejsci – Fidorka a Borůvka se svým páníčkem Filipem, který nám pověděl něco o Canisterapii a také jsme si pejsky pohráli. Počasí nám zimu zatím moc nepřipomíná, tak doufáme, že únor bude lepší.

ÚNOR V ČERVENÉ TŘÍDĚ

Na začátku února jsme si pověděli něco o tom, co je to povolání, čili zaměstnání. Jestli je zaměstnání důležité a proč. Jaká povolání známe. Co dělají za práci naši rodiče. Přiřazovali jsme obrázky, co k jakému povolání patří. Hádali jsme povolání podle nápověd. Pak jsme se dozvěděli o tom, jak je rozdělen den – časové úseky – ráno, dopoledne, poledne, odpoledne, večer a noc. Jaká jídla v tuto dobu máme atd. Také jsme si řekli, že rok má 12 měsíců a je rozdělen na 4roční období. Že týden má 7 dní a jak se jednotlivé dny jmenují. Které dny chodíme do školky a které jsme doma – tzn. víkend. Vyrobili jsme si krásné hodiny s ročními obdobími. Pak jsme se pustili do tématu „Já jsem muzikant.“  Povídali jsme si o hudbě, notách a o hudebních nástrojích. Víme, že jsou nástroje strunné, dechové a smyčcové. Také jsme jich spoustu viděli, jelikož paní učitelka Monička nám jich přinesla hodně ukázat a vyzkoušet. Naučili jsme se několik nových písniček. Nejvíce se nám líbila písnička Dělání, Skřítkové, tesaři a Já jsem muzikant. Také nás navštívil soubor z České filharmonie s představením „Jak se Honza učil muzikantem.“ Stihli jsme i prohlídku naší nové Hasičské zbrojnice, kde se nám velice líbilo. Další měsíc je za námi a už se těšíme na Březen a jaro, které s ním přijde.

BŘEZEN V ČERVENÉ TŘÍDĚ

Tento měsíc nás potěšil velmi krásným slunečným počasím. Díky tomu jsme mohli být dlouho venku a pozorovali jsme probouzející se přírodu. Upravili jsme si venkovní hrabaliště a zaseli nějaká semínka. Vyráběli jsme Moranu a vyháněli zimu. Pak jsme přivolávali jaro na školní zahradě, kde jsme plnili úkoly a našli i poklad, který ukrýval semínka kytiček. Vydařil se i masopustní karneval, kde jsme tančili a hráli různé hry, a ještě nás pobavila bublinková show. Také jsme vyzkoušeli klíčení semínek hrášku. Povídali jsme si o dopravních prostředcích – jaké známe, kde je můžeme potkat – silnice, koleje, vzduch, voda a k čemu slouží. Také jsme si povídali o bezpečnosti při cestování. Konec měsíce jsme věnovali domácím zvířátkům a jejich mláďatům. Ani v březnu se nám nevyhnula vysoká nemocnost včetně nemoci Covid-19 a navíc ještě proběhli jarní prázdniny, takže nás chodilo opravdu málo. Doufejme, že duben už bude lepší a můžeme se těšit na Velikonoce.

DUBEN V ČERVENÉ TŘÍDĚ

I když jsme se stále potýkali s velikou nemocností, přesto jsme stihli probrat další zajímavá témata. Na začátku dubna jsme si povídali o zvířátkách a jejich mláďatech. Povídali jsme jak o domácích, hospodářských, ale i exotických zvířatech. Pak už jsme se připravovali na Velikonoce. Vyráběli jsme velikonoční kraslice, seznamovali se s velikonočními zvyky a tradicemi. Také se nám moc líbilo divadelní představení s názvem „Velikonoční liška.“ Poznávali jsme barvy živé a neživé přírody. Nejvíce se nám líbilo míchání barev. Také jsme si užili program na multifunkčním hřišti na DEN ZEMĚ. Pak jsme si povídali o materiálech, co je z čeho vyrobené a také o třídění odpadu. Zpívali jsme několik nových písniček a naučili se i nové básničky. Na konci měsíce jsme si užili čarodějnický rej a míchali jsme dokonce i lektvar pro hodné děti. A teď už se těšíme na květen.