Žlutá třída

Počet dětí: 21
Věk dětí: 5-6 let
Kontakt: 281 971 135 – i pro omluvy

Špreňarová Jaroslava Dis.
Třídní učitelka
Bc. Víšková Barbora Dis.
Třídní učitelka

Žlutá třída s hernou

ZÁŘÍ VE ŽLUTÉ TŘÍDĚ

V září se naši předškoláci seznámili s novým prostorem žluté třídy, sdíleli mezi sebou zážitky z prázdnin a poznali novou paní učitelku Báru. Na konci prvního školního týdne jsme navštívili  akci „Den zdraví“ na multifunkčním hřišti, kde si děti mohly pohladit domácí zvířata, vyzkoušet taekwondo, natrénovat čištění zubů a mnoho dalšího. Z akce si odnesli drobné dárečky. Dále nás ve školce navštívilo divadlo „Veselé písničky“, děti si tak zazpívaly známé písničky z pohádek a samy si zahrály na pohádkové postavy. Všichni předškoláci se zúčastnili projektového dne „Malá technická univerzita“ a měli tak možnost se seznámit s prací kartografa, orientovat se v mapě a postavit malý model města dle předlohy. Také jsme výtvarně tvořili společné dílo do soutěže s názvem „Rozkvetlá zahrada“.

ŘÍJEN VE ŽLUTÉ TŘÍDĚ

V říjnu jsme s našimi předškoláky absolvovali poměrně pestrý program. Ve výstavních prostorech místního spolku zahrádkářů jsme měli možnost prohlédnout si díla všech újezdských školek, které se zapojily do projektu „Rozkvetlá zahrada“ a pokochat se pěstitelskými úspěchy zahrádkářů. Děti si poslechly krátký výklad u moštovacích strojů o tom, jak se z jablek vyrábí mošt. Na farní louce jsme se byli podívat na vojenskou techniku, kterou nám představovali vojáci z protiletadlového raketového oddílu. Do školky za námi přijelo divadlo „Psí pohádky“ a herci nám zahráli velmi poutavé  a zábavné představení s krásnými loutkami. Již podruhé se děti zúčastnily „Malé technické univerzity“, tentokrát v roli architektů. Podle předlohy měly za úkol postavit z Lega základy domu, zdi, příčky i vnitřní vybavení domu dle instrukcí lektora. Naše třída se také zapojila do projektu „Recyklohraní“.  V rámci tohoto programu si vyrobily housenky ze starých ponožek, nastříhaných kousků oblečení a knoflíků. Vyzdobené housenky si pak s radostí odnesly domů, jako novo hračku. Tento měsíc jsme se zaměřili na poznávání listnatých a jehličnatých stromů, keřů a lesních zvířat, učíme se podzimní písničky, básničky, zaměřujeme se na rozvoj jemné i hrubé motoriky a dalších dovedností určených pro předškoláky.

 

LISTOPAD VE ŽLUTÉ TŘÍDĚ

V listopadu jsme s předškoláky ve žlutém třídě probrali témata týkající se našeho zdraví a lidského těla. Děti se naučily třídit potraviny na zdravé a nezdravé, opakovaly si jaké máme smysly a zahrály si spoustu tematických her. Mimo jiné si vyzkoušely, jaké to je, orientovat se v prostoru poslepu, procházely si tak překážkovou dráhu ve třídě, ale také na zahradě. Vysvětlili jsme si tradice, které se váží k našim listopadovým svátkům, kterými jsou „Dušičky“ a „svátek svatého Martina“. Tento měsíc nás opět navštívilo divadélko s představením „Kdy nechtějí malé myšky spát“. Častěji jsme chodili na procházky po okolí MŠ i do lesa, kde si děti se zaujetím budovaly lesní domečky pro skřítky u kmenů stromů. Potřetí k nám zavítal lektor s „Malou technickou univerzitou“ a seznámil všechny naše předškoláky se základy inženýrských sítí, barevným značením rozvodů. Lektor dětem ukázal, jak vypadají domovní rozvody vody a elektřiny v projektu domu a kudy nám v domě asi vedou odpady. Na konci měsíce jsme s celou školkou absolvovali výlet dvoupatrovým autobusem na zámek do Roudnice nad Labem, kde na nás čekal dobrodružný program s názvem „Když v pekle sněžilo“. Děti zachraňovaly peklo před „Zmatkem“ a moc si celý výlet užily.

PROSINEC VE ŽLUTÉ TŘÍDĚ

V prosinci jsme si žlutou třídu vyzdobili vánočními dekoracemi, děti se zapojily do výzdoby. Nastal čas adventní a téma adventu se nám prolínalo do všech aktivit. Děti lepili čertíky z geometrických tvarů, otisky dlaní vytvořily na papír ozdobný vánoční věnec, vyluštily adventní tajenku, vystřihly a nazdobily si papírové perníčky a společnými silami slepily jeden dlouhatánský barevný řetěz z papíru. Opakovaly jsme si adventní zvyky a tradice a díky mrazivému počasí a sněhové nadílce si děti užily
i hrátky ve sněhu, stavěly sněhuláky, ale především se klouzaly z našeho kopečku na školní zahradě.
Děti moc pobavilo loutkové představení „Sněžibába a čert“, které bylo originální adaptací známé pohádky o Jeníčkovi a Mařence.
V další lekci malé technické univerzity lektor dětem vysvětlil, jak funguje přívod čisté vody do domu z vodojemu a odvádění použité vody z domácností do čističky odpadních vod, děti si postavily městečko z lega a kartonových silnic podle předlohy a za svou snahu tradičně obdržely diplom. Vyvrcholením celého období adventu v MŠ byla vánoční besídka, kdy všechny děti z naší MŠ společně zarecitovaly a zazpívaly svým blízkým vánoční básničky a písničky před ozdobeným stromečkem u vchodu do školky. Této závěrečné akci ještě předcházely dílničky s rodiči,  kde se všichni jistě výtvarně realizovali a odnesli si domů pěknou vánoční dekoraci.
Dokonce nás ve třídě už navštívil Ježíšek a děti se tak mohou radovat z nových kreativních a zábavných hraček a her, které nám nadělil po stromeček.
Přejeme Vám klidné a pohodové Vánoce a šťastný nový rok 2024.

 

LEDEN VE ŽLUTÉ TŘÍDĚ

V lednu jsme s našimi předškoláky přivítali nový rok 2024. Sdělili jsme si, jaké dárky nám nadělil Ježíšek o Vánocích a povídali jsme si o třech králích. Pracovali jsme na projektu Recyklohraní, tentokrát s názvem „Kde se vzala voda?“. Prošli jsme se k čističce odpadních vod, opakovali jsme si, jak se tam voda dostala, kde se bere voda u nás doma z kohoutku a kde se bere v přírodě. Nabrali jsme si vodu v nedalekém rybníce, v potoce, ve studánce, rozpustili jsme ve sklenici sníh a natočili vodu z kohoutku. Děti pak porovnávaly čistotu vzorků vody ve sklenici a pak jsme ji filtrovali přes plátýnko. Zaměřili jsme se taky na pozorování ptactva. Vyjmenovali jsme si některé druhy ptáků, kteří u nás zůstávají na zimu a ty, kteří odlétají do teplých krajin. Děti pak ptáky umělecky ztvárnily na papír a z papíru si také vytvořily sněhuláky.
Na konci měsíce k nám opět dorazila lektorka s malou technickou univerzitou. S dětmi si povídala o Karlu čtvrtém, jeho významu, stavbách, které vybudoval a především o Karlově mostu. Děti si pak most společně postavily z Lega a dokonce se po něm všichni prošly.
Stihli jsme také probrat zimní sporty, které známe i neznáme a uspořádali jsme si ve třídě Zimní olympijské hry. Všichni účastníci obdrželi medaile.
S předškoláky průběžně procvičujeme grafomotoriku, poznávání krátkých a dlouhých hlásek, zrakové i sluchové rozlišování a učíme se stále nové básničky a písničky.

 

ÚNOR VE ŽLUTÉ TŘÍDĚ

V únoru jsme s předškoláky ve žluté třídě probírali téma povolání. Děti si nakreslily obrázek s jejich oblíbeným povoláním, řekli jsme si, co je to řemeslo, jaká povolání známe, čím jsou naši rodiče a jaké pomůcky potřebují lidé rozličných povolání ke své práci. Naučili jsme se novou básničku s názvem „Povolání“. Dále jsme si povídali o materiálech, které známe a jejich vlastnostech, říkaly jsme si slova opačného významu. Děti si také vyzkoušely přírodovědné pokusy, aby se přesvědčily na vlastní oči o vlastnostech některých materiálů. Posledním tématem měsíce byl masopust. Povídali jsme si, co to vlastně znamená masopust, proč se slaví, jaké jsou tradiční zvyky a obyčeje, které se k tomuto období vztahují.  Vrcholem byl pak karneval a zábavná show s tancovačkou, kterou si pro nás připravil bavič z Brna. Tradičně i tento měsíc nás navštívil lektor s „Malou technickou univerzitou“, děti stavěly věže podle návodu, ve skupinkách si vyzkoušely, jak dokáží udržet stabilitu a na závěr si postavily z Lega vysílač Ještěd. V rámci projektu recyklohraní jsme si povídali o recyklaci, co to vlastně znamená, když něco recyklujeme, jaké druhy odpadů třídíme a především jsme se zaměřili na třídění baterií a elektroodpadu. Děti si vyrobily veselé krabičky na vybité baterie a s radostí si je odnesly domů. Naším velkým společným dílem byla výzdoba šneka z přízí, barev a krepového papíru, který bude na jaře k vidění na výstavě v obchodním centru Europark.

BŘEZEN VE ŽLUTÉ TŘÍDĚ

Měsíc březen se nesl ve znamení jarní symboliky.  S předškoláky ve žluté třídě jsme vyzdobili šneka krepovým papírem, pletací přízí a barvami, který putoval na výstavu do OC Europark. Povídali jsme si o prvních poslech jara, o tom, jaké jsou typické první jarní projevy v přírodě a jaké jarní květiny známe. Děti se seznámily s tradičním lidovým zvykem vynášení Morany, co symbolizuje a jak vypadá. Tento měsíc jsme hodně tvořili nejen Moranu a klíč k jaru, ale také jsme malovali jarní květiny, velikonoční zajíčky, přáníčka a dekorace. Také jsme si vyzkoušeli některé přírodovědné pokusy.  Společně s ostatními kamarády ze školky děti plnily úkoly v rámci hry Vítání jara na školní zahradě. Při plnění úkolů využily všechny smysly a na závěr je čekalo malé překvapení. Zaseli jsme si osení do vyzdobeného kalíšku a děti si ho odnesly domů. Předškoláky soustavně připravujeme do školy, trénujeme grafomotoriku, prostorovou orientaci, předmatemetické představy, předčtenářkou gramotnost i sluchovou pozornost.
Opět k nám zavítal lektor s „Malou technickou univerzitou“. Poslední týden před Velikonocemi jsme si zpestřili barevnou výzvou. Každý den jsem si oblékli barevné oblečení dle barev příslušných dní. Na škaredou středu jsme přivítali herce s divadelním představením „Doktorská pohádka“.
Hezké Velikonoce!

DUBEN VE ŽLUTÉ TŘÍDĚ

V dubnu jsme si s předškoláky užili aprílové počasí a pozorovali jsme přírodu v rozpuku. Naši „žlutí“ předškoláci učinili první důležitý krok před vstupem na základní školu – absolvovali zápis, také jsme se je na něj snažili co nejlépe připravit. Probrali jsme společně různé ekosystémy v našem okolí, připomněli jsme si názvy hospodářských zvířat a děti společnými silami vytvořili velikou koláž – farmu se zvířátky z geometrických tvarů. Také jsme si povídali o ekosystému rybníka, nebo lesa. Vysvětlili jsme si, že každý živočich v přírodě má svůj význam, co je to potravní řetězec. V rámci projektu „Recyklohraní“ jsme s dětmi vyrobili z plechovek hmyzí hotely z různých přírodních materiálů, které jsme s dětmi nasbírali v lese. Hotely pro hmyz jsme pak zavěsili na strom na školní zahradě. Děti z celé naší školky tak mohou pozorovat, jestli už jsou jednotlivé plechové pokojíčky zabydlené. Tradičně, jako každý měsíc nás navštívil pan lektor s „Malou technickou univerzitou“ a vysvětlil dětem, jak vzniká elektrická energie, jaké elektrárny u nás můžeme vidět, a které jsou ty ekologické z obnovitelných zdrojů. Děti si pak společně vyrobili rozvodnou elektrickou síť z kostiček lega a dalších pomůcek – cestu elektřiny z elektrárny až do našich domácností. Poslední dny měsíce dubna se nesly v duchu čarodějnictví, povídali jsme si o tradici pálení čarodějnic, vytvářeli čarodějné výrobky a vyráběli lektvary.

KVĚTEN VE ŽLUTÉ TŘÍDĚ

V měsíci květnu nám program naší MŠ nabídl mnoho zážitků. S dětmi jsme se vydali na celodenní výlet do Klánovického lesa. Děti musely po cestě společně plnit úkoly a dodržovat pravidla slušného chování v přírodě a velmi se jim to dařilo. S lektorem z „Malé technické univerzity“ se děti zaměřily na ekologii a opakovaly si téma třídění odpadu. Další vydařenou akcí měsíce bylo „Šmoulí odpoledne“. Děti si s pomocí paní učitelek a našich kuchařek upekli perníčky ve tvaru Šmoulů a odpoledne si je pak mohly nazdobit, vyrobit si květinku, kouzelný lektvar, nebo zatloukat hřebíky. Na návštěvu k nám přišla nevidomá paní s pejskem z organizace Beluška a pěkně dětem demonstrovala, jak se žije lidem s postižením zraku. Děti si mohly vyzkoušet slepeckou hůl, různé druhy brýlí a ohmatat Braillovo písmo. Další návštěva zavítala na školní zahradu a přivezla s sebou obří bublifuky, děti vytvářely obrovské bubliny, vyzkoušely si žonglování a tanec s obručemi, jako dárek dostal každý svůj vytvarovaný balónek.Ve žluté třídě jsme probrali téma Česká republika, řekli jsme si něco o našich největších městech, krajích a děti si společně vytvořili mapu ČR a také si každý vyrobil českou vlajku, kterou pak někteří využili při fandění našim hokejistům na mistrovství světa. Opakovali jsme si, jaké rostliny známe, jak se od sebe liší stromy, keře a byliny/květiny. Na závěr měsíce jsme si s dětmi povídali o základech finanční gramotnosti, předškoláci se zamýšleli, na co všechno potřebujeme peníze, jaký je rozdíl mezi potřebou a přáním, zbožím a službami, za které platíme. Také ale měli vymyslet, jak by si mohli peníze sami vydělat, a vyzkoušeli si jaké to je smlouvat na trhu.

ČERVEN VE ŽLUTÉ TŘÍDĚ

Většina předškoláků ve žluté třídě si užila v červnu poslední dny v mateřské škole. Opět jsme měli naplánováno spoustu akcí, které si děti moc užily. Vypravili jsme se zájezdovým autobusem na celodenní výlet na tvrz Hummer, kde na děti čekal zážitkový program na pohádkové téma. Děti plnily ve skupinách připravené úkoly, poznávaly písničky z pohádek, projely se Hummerem v terénu a na závěr si zatančily na mini disco show. Ve školce jsme se nadále věnovaly přípravě na vstup do základní školy a také tento měsíc za námi přijela lektorka z Malé technické univerzity a přiblížila dětem obor archeologie. Děti si zkusily hledat vykopávky, poznávaly základy některých staveb, které se pak pokusily dostavit z lego kostiček. Stejně jako v květnu děti malovaly portréty pro maminky, ke dni matek, v červnu portrétovaly tatínky ke dni otců. V polovině měsíce nás čekala zahradní slavnost  a rozloučení s předškoláky, kteří byli pasováni na školáky. Děti shlédly divadelní představení „Hanička a Honzík jdou do zoo“, zatančily si na pohádkové melodie i s rodiči a pochutnaly si na lahůdkách z ovoce, které pro ně připravily naše paní svačinářky. Poslední kulturní akcí tohoto školního roku byla návštěva divadelního představení „Kocour Modroočko“ v divadle Gong, kam nás odvezl soukromý linkový autobus.
Rozloučili jsme se se školním rokem 2023/2024 i s našimi předškoláky a přejeme jim hodně štěstí a mnoho úspěchů ve škole i v další cestě životem.
Budeme na vás s láskou vzpomínat děti!

MALÁ TECHNICKÁ UNIVERZITA